STALOWE SERCE

Film Dokumentalny

To historia o pasji : do życia, do tworzenia, do pokonywania kolejnych granic. W przenośni i w rzeczywistości. Granic stwarzanych przez materię, którą musi okiełznać inżynier-konstruktor żeby powstał jeden z najlepszych silników samochodowych w historii motoryzacji. Granic wytrzymałości człowieka kiedy tuż po odniesionym sukcesie następuje niespodziewany cios zadany przez historię czy innych ludzi. Trzeba iść do przodu, walczyć o swoje życie a odniesiony sukces smakuje bardziej kiedy okupiony jest maksymalnym wysiłkiem.

W historię jego niezwykłego życia wprowadza nas Ben Collins ( słynny „Stig” z popularnego brytyjskiego programu TV) . Tak jak Tadeusz Marek pasjonat szybkości i precyzji, niezbędnych cech kierowców rajdowych i wyścigowych. Ben podążą śladami Tadka Marka od Warszawy przez Casablankę, Kapsztad i  Londyn. Poznaje wraz z widzem sportowe i zawodowe osiągnięcia inżyniera Marka oraz jego zawikłane życie rodzinne.

„Stalowe serce”  to Tadeusz Marek , inżynier, rajdowiec, konstruktor, kochanek, mąż i ojciec. Polak.

POŚLIZGIEM W PRZYSZŁOŚĆ

Film dokumentalny

Zaczynem  filmu jest poszukiwanie zaginionego samochodu Porsche 911S z numerem startowym 58, który prowadził Sobiesław Zasada w rajdzie Londyn – Sydney w 1968 roku.

Z poszukiwania samochodu wyprawa przeradza się w fascynującą opowieść o imprezie, która połączyła trzy kontynenty i wzbudzała zainteresowanie ludzi na całym świecie. O zmaganiach zawodników codziennie informowały światowe media. Jednym z kandydatów do zwycięstwa był Polak – Sobiesław Zasada. Jedyny  zawodnik zza „Żelaznej Kurtyny” w ścisłej światowej czołówce rajdowców.

Bohaterowie filmu: filmowiec i dziennikarz motoryzacyjny przemierzają pół Europy i ponad 6000 km tą samą trasą w Australii co rajdowcy ponad 50 lat temu. Rozmawiają z zawodnikami, historykami i mechanikami. Czy znajdą samochód ? Czy może coś więcej: ducha wielkiej przygody,  międzynarodowej współpracy, sportu dla sportu a nie dla pieniędzy?

Film  jest hołdem dla  prawdziwie światowej imprezy samochodowej, największej w tamtych czasach, dla odważnych załóg  w jedynych w swoim rodzaju samochodach oraz przede wszystkim dla kierowcy i pilota z Polski.