Nasi bohaterowie

Wybitni nieznani

Fundacja im. Tadeusza Marka pragnie przybliżyć Polakom nie tylko postać i dokonania patrona naszej Fundacji, ale i innych wybitnych polskich inżynierów, dzisiaj praktycznie nieznanych.

Listę wybitnych nazwisk cały czas powiększamy. Jeżeli wiesz o kimś, kto zasługuje na uhonorowanie, skontaktuj się z nami: biuro@tadekmarekfoundation.com

Leon Koźmicki, inżynier

Przedwojenny wykładowca Politechniki Warszawskiej. Aresztowany przez NKWD, przechodzi prawdziwe piekło. Udaje mu się uciec z ZSRR, aby w końcu trafić do Anglii. Tam zostaje oficerem RAF obsługującym samoloty polskich pilotów.

Po wojnie zostaje w Wielkiej Brytanii, gdzie zdobywa sławę wybitnego specjalisty od silników. Konstruuje silnik do zwycięskiego motocykla wyścigowego Norton Manx, silnik do przełomowego bolidu Formuły 1 Vanwall (Mistrzostwo Świata Konstruktorów 1958), a także rewelacyjny silnik do samochodu rodzinnego Hilman Imp.

norton_manx_m30
hillman-imp-2-e1591279388774
Tadeusz Leopold Ciastuła,
OBE, inżynier.

pilot doświadczalny, inżynier (1909-1979)

Absolwent Politechniki Warszawskiej, wybitny pilot doświadczalny i konstruktor lotniczy. Przed wojną miał spory wkład w udoskonalanie polskich szybowców. Od 1940 roku pracuje w Wielkiej Brytanii, gdzie wchodzi w skład elitarnej grupy ekspertów lotniczych. Pracuje między innymi nad poprawą własności aerodynamicznych myśliwca Spitfire, lata w polskim 302. dywizjonie myśliwskim i w 65. dywizjonie myśliwskim RAF.

Po wojnie zostaje w Wielkiej Brytanii i konstruuje śmigłowce w firmie Cierva. Później zostaje głównym inżynierem w firmie Westland – pod jego kierownictwem powstaje słynny śmigłowiec Westland Lynx, a także modyfikacje śmigłowców Sikorsky S-58, S-61 (Sea King) i Aerospatiale Puma dla RAF. Za zasługi dla brytyjskiego lotnictwa zdobył liczne odznaczenia.

Saunders-Roe_W-14_Skeeter_l