Muzeum im. Tadeusza Marka
Plany i wizja
MUZEUM POJAZDÓW
Naszym celem jest utworzenie muzeum, w którym będą gromadzone
i udostępniane odwiedzającym obiekty kultury materialnej stworzonej przez lub z udziałem Polskich inżynierów, konstruktorów, designerów i techników.
Muzeum będzie również udostępniać obiekty związane ze sportem motorowym, w szczególności takie, które wiążą się z sukcesami polskich sportowców.
MUZEUM MINIATUR
Tę część zbiorów będą wypełniać miniatury pojazdów związanych z polskim sportem motorowym.
Unikalne modele w skali od 1:8 do 1:24 specjalnie budowane do naszej kolekcji przez utalentowanych polskich modelarzy. Nasz kolekcja będzie więc jedyna w swoim rodzaju także racji sposobu prezentacji kolekcji dla publiczności.
POMÓŻ NAM,WESPRZYJ NASZE PLANY !
UŻYJ PRZYCISKU PONIŻEJ
DZIĘKUJEMY





Historia w nowoczesnym wydaniu
Jednym z głównych celów Fundacji jest stworzenie wirtualnego muzeum, które będzie prezentować obiekty kultury materialnej stworzone przez polskich inżynierów, konstruktorów, designerów i techników.
Honorowe miejsce, co oczywiste, zajmą w naszym muzeum eksponaty związane z patronem Fundacji Tadeuszem Markiem, takie jak: motocykl Sokół, samochód Aston Martin DB4, DB5 i DB V8 czy Chevrolet Master Sedan, na którym Tadeusz Marek wygrał przedwojenny rajd o Grand Prix Polski; a nawet brytyjski czołg Centurion, którego silnik nasz konstruktor pomagał zaprojektować jeszcze w 1944 roku.ym Tadeusz Marek wygrał przedwojenny rajd o Grand Prix Polski; a nawet brytyjski czołg Centurion, którego silnik nasz konstruktor pomagał zaprojektować jeszcze w 1944 roku.
Prezentacja konkretnych obiektów to tylko część unikalnego doświadczenia. Tworząc wirtualne muzeum Fundacja stawia także nacisk na szersze walory edukacyjne. Dlatego eksponaty będą prezentowane w powiązaniu z bogatym kontekstem właściwych im epok.
Oprócz tła historycznego, będą spełniały cele edukacyjne, i to na kilku poziomach. Na poziomie podstawowym, atrakcyjne wizualnie grafiki wprowadzą w zasadę działania samochodu, pokazując np. jak działa spalinowy silnik czterosuwowy lub napęd hybrydowy.
Na poziomie zaawansowanym poznamy np. siły działające w silniku, obciążenia wywierane na jego części, podstawowe pojęcia, wzory i jednostki używane w technice.
Interaktywna podróż przez świat inżynierii samochodowej, oprócz niewątpliwych walorów edukacyjnych, stanie się ogromną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Muzeum będzie dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, w kilku wersjach językowych, z deskrypcją dla osób niedosłyszących oraz z audiodeskrypcją dla osób niedowidzących.
Możesz wesprzeć ten cel dokonując wpłaty na nasze konto na PayPalu.

Kiedy otwarcie?
Obecnie trwają prace nad projektem, w które zaangażowane będzie przodujące polskie studio grafiki komputerowej
z szerokim dorobkiem i doceniane na całym świecie.
Otwarcie muzeum planowane jest na IV kwartał 2023 roku.
Dziękujemy!