Muzeum Motoryzacji im. Tadeusza Marka

Plany i wizja

Naszym celem jest utworzenie muzeum, w którym będą gromadzone
i udostępniane odwiedzającym obiekty kultury materialnej stworzonej przez lub z udziałem Polskich inżynierów, konstruktorów, designerów i techników.

Ekspozycja miniatur : Polski sport motorowy 1918 -2023

Muzeum kolekcjonuje modele w skali od 1:8 do 1 :24. Modele samochodów i motocykli związanych ze startami polskich zawodników w rajdach i wyścigach od 1918 roku do naszych czasów. Część kolekcji będzie prezentowana w formie wystawy objazdowej. Do każdego  modelu będzie dołączona prezentacja audiowizualna omawiająca zawodnika/ów , ich sukcesy oraz informacje dotyczące samego pojazdu.

 

 

 

jesus-lucas
Historia w nowoczesnym wydaniu

Jednym z głównych celów Fundacji jest stworzenie wirtualnego muzeum, które będzie prezentować obiekty kultury materialnej stworzone przez polskich inżynierów, konstruktorów, designerów i techników.

Honorowe miejsce, co oczywiste, zajmą w naszym muzeum eksponaty związane z patronem Fundacji Tadeuszem Markiem, takie jak: motocykl Sokół, samochód Aston Martin DB4, DB5 i DB V8 czy Chevrolet Master Sedan, na którym Tadeusz Marek wygrał przedwojenny rajd o Grand Prix Polski; a nawet brytyjski czołg Centurion, którego silnik nasz konstruktor pomagał zaprojektować jeszcze w 1944 roku.ym Tadeusz Marek wygrał przedwojenny rajd o Grand Prix Polski; a nawet brytyjski czołg Centurion, którego silnik nasz konstruktor pomagał zaprojektować jeszcze w 1944 roku.

Prezentacja konkretnych obiektów to tylko część unikalnego doświadczenia. Tworząc wirtualne muzeum Fundacja stawia także nacisk na szersze walory edukacyjne. Dlatego eksponaty będą prezentowane w powiązaniu z bogatym kontekstem właściwych im epok.

Oprócz tła historycznego, będą spełniały cele edukacyjne, i to na kilku poziomach. Na poziomie podstawowym, atrakcyjne wizualnie grafiki wprowadzą w zasadę działania samochodu, pokazując np. jak działa spalinowy silnik czterosuwowy lub napęd hybrydowy.

Na poziomie zaawansowanym poznamy np. siły działające w silniku, obciążenia wywierane na jego części, podstawowe pojęcia, wzory i jednostki używane w technice.

Interaktywna podróż przez świat inżynierii samochodowej, oprócz niewątpliwych walorów edukacyjnych, stanie się ogromną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Muzeum będzie dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, w kilku wersjach językowych, z deskrypcją dla osób niedosłyszących oraz z audiodeskrypcją dla osób niedowidzących.

Kiedy otwarcie?

Obecnie trwają prace nad projektem, w które zaangażowane będzie przodujące polskie studio grafiki komputerowej
z szerokim dorobkie 
i doceniane na całym świecie.

Otwarcie muzeum planowane jest na III kwartał 2023 roku.

Możesz wesprzeć ten cel dokonując wpłaty na nasze konto na PayPalu.

Dziękujemy!