Opowiadając historię życia Tadeusza Marka (1908-1982) opowiadamy o życiu pokolenia, które tworzyło nowoczesną niepodległą Polskę, a skończyło na emigracji lub na egzystencji w zniewolonej przez Związek Sowiecki Ojczyźnie.

Wielu wybitnych młodych specjalistów – emigrantów, miało podobny los co patron naszej Fundacji. Wielu udało się zaaklimatyzować w nowych krajach. Tam żyć i pracować. Niektórym udało się osiągnąć zawodowy sukces, stać się wybitnymi w dziedzinie, którą uprawiali.

Propaganda Polski Ludowej robiła wszystko, aby życie i sukcesy rodaków odnoszone „tam” pozostały nieznane.

Wiemy o życiu Tadeusza Marka, że był i jest uważany za jednego z najwybitniejszych konstruktorów silników spalinowych w całej historii motoryzacji, poza Polską.

Chcemy to zmienić!

Wyścigi motocyklowe w latach 20 i 30 XX wieku były miejscem w którym Tadeusz Marek uczył się w inżynierskiego rzemiosła w praktyce.

 

Na mecie Rajdu Monte-Carlo w 1939 roku.  Pierwsza polska załoga Marek/Pajewski, która wygrała oficjalną nagrodę w tej prestiżowej imprezie.  Zajęli 5 miejsce w klasie.

Rajd Polski w 1939 roku był równocześnie wyścigiem o Grand Prix Polski. Do startu stanęło wielu zawodników indywidualnych i ekip fabrycznych. Tadek Marek był członkiem ekipy Chevroleta wystawionej przez jego pracodawcę wytwórnię Lilpoppa z Warszawy.

Praca którą podjął w firmie Aston Martin w 1954 roku zaowocowała  sukcesem komercyjnym modelu DB4 z nowo skonstruowanym  przez Tadeusza Marka 6-cylindrowym rzędowym silnikiem. Następca tego modelu, DB5 zdobył światową sławę jako pojazd filmowy w serii o przygodach Jamesa Bonda. Ten model także miał pod maską silnik Polskiego inżyniera.

Ten silnik Tadeusza Marka pozostawał w produkcji przez ponad 30 lat, od 1968 do 2000 roku.
Lola Aston Martin T70 Mk III to wyścigówka napędzana silnikiem Polskiego inżyniera
DBS- ten pojazd był napędzany nowym silnikiem Tadeusza Marka tym razem w układzie V8.
P1088511a